"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ajax ile Sayfa Yenilemeden Div İçeriğini Değiştirmek

Ajax ile div içeriğini değiştirmek için bir kaç mevcut yöntem mevcut en kolay bir şekilde nasıl sayfa yenilemeden işlem yaptırdıktan sonra div içeriğini değiştireceğinizi göstereceğim.

Iframe gibi değişik abuk subuk belalardan kurtaracak bu yöntem. Örneğin “index.php” sayfanıza “function.php” sayfasından veri çektiğinizi düşünelim. İlk sayfa yüklendiğinde anında load (yükleme) işlemi oluşur ve daha sonrasında sizin belirlediğiniz aralıklarla hızlı bir şekilde sayfa yenilenmeden alan hızlı bir şekilde yüklenir. Peki nasıl mı?

<script>
$(document).ready(function() {
$("#istek").load("function.php");
var refreshId = setInterval(function() {
$("#istek").load('function.php?parametre='+ Math.random());
}, 10000); // 10 saniyede bir verileri çek
});
</script>

“function.php” içeriğinde sizin değişken bilgilerinizin de yer aldığı sayfa olsun. Yenilemeden div alanı göstermek için de şu kodu kullanacağız;

<span id=”istek”></span> 
<div id=”istek”></div>

İsterseniz bir etikette isterseniz bir div de kullanabilirsiniz. Önemli olan kısım id kısmının istek olması yada siz ne ad verdiyseniz..

Okuyucu Puanı
[Toplam: 4 Ortalama: 4.5]

4 Yorum

 1. Hasan Söner Hasan Söner 6 Nisan 2019

  <a href="?durum_id=&durum=0″>

  <a href="?durum_id=&durum=1″>

  böyle bir yapıda sayfa yenilenmeden nasıl yapabilir sizin kodlarla denedim olmadı

  • Emre AKDAŞ Emre AKDAŞ 7 Nisan 2019

   Merhaba, Hasan
   Ajax kullanarak üstesinden gelebilirsin. Gelen cevaba göre anlık işlem yaparsın.

 2. samet samet 7 Nisan 2020

  Selamın Aleykum bende gozat.php adında bir dosya var ben o dosyada foreach döngüsü ile verilerimi aldım ve ekrana yazdırdım yorumları yazdırmak için yorumlar.php adında ayrı bir dosya oluşturdum o dosyayada gozat.php dosyasındaki verilerin id sini döngü döndükce ajax ın post methoduyla gönderiyorum ve onda başarılı oldum yorumlar.php dosyasında yorumları yazdırdım gozat.php dede ekrana doğru bir şekilde yazdırdım ama yeni yorum eklediğimde setinterval kullanıyorum bu arada olmuyor id son id oluyor nasıl çozerim??

  • Emre AKDAŞ Emre AKDAŞ 7 Nisan 2020

   Merhaba Samet,
   Setinterval kullanman yaptığın projede hem projenin sağlığı açısından hem de son id alma açısından sıkıntı çıkarır veriyi json alıp direkt işlemi yapabilirsin. Yada setinterval içinde fonksiyon çalıştırırsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir